مقالات

ضد آفتاب طبیعی چیست ؟

ضد آفتاب طبیعی …

ضد آفتاب طبیعی

چرا به دنبال این محصول هستید . همه ما که این نوشته را می خوانیم شاید دلایلمان با هم متفاوت باشد .

برخی از ما پوستمان حساس است و ضد آفتاب های شیمیایی باعث عوارض روی پوست صورتمان می شود . بعضی از ما از محصولات شیمیایی بازدهی لازم را نگرفته ایم و یا نه ! اصلا شاید به دنبال ضد آفتاب طبیعی برای کودک خود باشیم .

به هر حال هستیم اینجا تا هر چه بهتر و با سلامت بیشتر و بدون هیچ نگرانی از پوست خود در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت کنیم .

البته حتما می دانید که نباید به نور خورشید به دید یک خطر نگاه کرد بلکه منظور ما از حفاظت ، محافضت در برابر پرتوهای مضر هستند نه کل نور خورشید . اگر کل نور خورشید منعکس شود ما به مرور زمان با کبود ویتامین D مواجه می شویم .

با همین دید وارد این نوشته می شویم که قرار است در آن ضد آفتاب طبیعی و ترکیبات به کار رفته در آن و تفاوت با مدل شیمیایی آن مورد بررسی قرار گرفته و در قسمتی از متن نیز ضد آفتاب طبیعی از نظر اساتید معروف طب سنتی اسلامی مطرح شود .

ضد آفتاب طبیعی چیست ؟

ضد-آفتاب-طبیعی-چیست

برخی به آن ضد آفتاب فیزیکی می گویند ، برخی ضد آفتاب گیاهی و اگر بخواهیم کمی باکلاس تر صحبت کنیم بعضی به آن ضد آفتاب نچرال می گویند !.

اما خیلی مهم نیست که به آن چه می گویند . مهم این است که در ساخت این ضد آفتاب ها از مواد شیمیایی مضر به هیچ عنوان استفاده نمی شود .

امروزه ضد آفتاب گیاهی و طبیعی (شاید مانند شمایی که دارید این نوشته را مطالعه می کنید ) طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است .

دلیل آن هم همان است که در بالا گفته شد . عدم بکار گیری مواد اولیه شیمیایی در ساخت این ضد آفتاب ها .

امروزه خیلی ها از اینکه پوستشان حساس است و ضد آفتاب های شیمیایی اثرات بدی روی آنها میگذارد رنج می برند و برای همین به دنبال بهترین ضد آفتاب گیاهی و طبیعی هستند .

تفاوت ضد آفتاب شیمیایی و گیاهی !

تفاوت-ضد-آفتاب-شیمیایی-و-گیاهی

البته تا اینجا به به این موضوع پی برده اید که این تفاوت از کجا نشأت می گیرد . تعریف ضد آفتاب شیمیایی را که بیان کنیم ضد آفتاب گیاهی را هم از دل آن می توان بیرون کشید .

برای اینکه خاص تر به این موضوع نگاه کنیم تعریف ضد آفتاب شیمیایی را از سایت سینره ببینیم :

“کرم ضد آفتاب شیمیایی حاوی ترکیبات آلی (بر پایه کربن) مانند اکسی بنزون، اکتینوکسات، اکتیسالات و آووبنزون ​​است که واکنش شیمیایی ایجاد می کند. کرم ضد آفتاب شیمیایی با جذب اشعه ماوراء بنفش و تبدیل آن به گرما عمل می کند و سپس این گرما را از پوست خارج می کند. در نتیجه، اشعه ماوراء بنفش جذب پوست نمی شود. به همین دلیل، اغلب آن ها را جذب کننده های شیمیایی یا آلی می نامند.”

عجب مواد اولیه ای ! با این اسم های سخت که آدم را یاد شیمی دوران دبیرستان می اندازد … !

راستش را بخواهید همین اسم های سخت در کنار دیگر مواد به کار رفته در این ضد آفتاب های شیمیایی تفاوتشان را با ضد آفتاب های گیاهی و طبیعی نشان می دهد .

در ضد آفتاب های گیاهی نه تنها از این مواد شیمیایی به کار نرفته است بلکه از مواد طبیعی و گیاهی مانند روغن نارگیل و … استفاده شده است که توضیح خواهیم داد .

اما قبل از آن باید در مورد یک مفهوم مهم صحبت کنیم :

Spf  چیست ؟

SPF مخفف  Sun Protection Fector است . از کلمه قلمبه انگلیسی آن که بگذریم ! به عبارت ساده spf یک معیار و فاکتوری است که به وسیله آن میزان حفاظت یک محصول ضد آفتاب در برابر نور خورشید اعلام می شود .

این فاکتور با یک عدد بیان می شود و هر چقدر این عدد بزرگتر باشد یعنی میزان حفاظت آن محصول در برابر نور خورشید بیشتر است . همین … !

ترکیبات کرم ضد آفتاب طبیعی

کرم نچرال

بعید است کسی بخواهد این موضوع را انکار کند که هر ماده و به طور ویژه هر گیاهی که در طبیعت وجود دارد خواص منحصر به فردی دارد .

برخی گیاهان و مواد طبیعی هم هستند که که با مخلوط کردن آن ها با یکدیگر هر کدام وظیفه خود را انجام داده و تبدیل به ماده ای بسیار مفید برای پوست و محافظت از آن ها می شوند .

از جمله این گیاهان که می توان از آن ها در ساخت ضد آفتاب گیاهی استفاده کرده عبارتند از :

  • روغن نارگیل :

پای ثابت همه کرم های ضد آفتاب طبیعی و گیاهی که خاصیت spf 8  را با خود به یدک می کشد.

  • موم عسل :

یکی از مهم ترین مواد طبیعی به کار رفته در ضد آفتاب های طبیعی که خاصیت ضد آب بودن را به کرم ضد آفتاب می هد.

  • روغن دانه هویج:

یکی از قویترین مواد محافظ پوست که خاصیتی معادل با spf40 دارد و وجود آن می تواند محافظ بسیار قوی ای برای پوست باشد .

  • روغن تمشک:

دارای امگا 3 و 6 با خاصیت spf 30 که می تواند از ایجاد ترک های پوستی جلوگیری کند.

 

همچنین در ساخت و تولید کرم های ضد آفتاب از روغن جوانه گندم ، روغن آووکادو ، روغن زیتون ، روغن بادام ، روغن دانه سویا نیز استفاده می شود .

همچنین با استفاده از روغن آلوئه ورا در کرم ، می توانید برای درمان آفتاب سوختگی از آن استفاده کنید.

اشتباه نکنید …

قرار نیست همه این روغن ها در ساخت یک ضد آفتاب طبیعی و گیاهی به کار برده شوند .

می شود گفت پای ثابت همه این ضد آفتاب ها موم عسل و روغن نارگیل و شاید کره کاکائو باشد . بقیه موادی که گفته شد با توجه به نیاز ساخته می شوند .

مثلا در تولید ضد آفتاب جوانه گندم از روغن جوانه گندم استفاده می شود و و این موضوع بسیار حائز اهمیت است .

ضد آفتاب جوانه گندم

برای خرید کرم ضد آفتاب جوانه گندم اینجا کلیک کنید 

مزایا و معایب استفاده از کرم های ضد آفتاب طبیعی …

کرم-طبیعی

حالا می خواهیم کمی واقع بین باشیم …

ببینید ! درست است که استفاده از کرم های ضد آفتاب طبیعی هیچ گونه عوارضی برای برای پوست شما ندارد و بر خلاف ضد آفتاب های شیمیایی برای پوستتان بسیار هم مفید است اما بد نیست بعضی از موارد استفاده از آن ها را هم بدانید .

اول مزایای کرم ضد آفتاب طبیعی

  • اولین مزیت آن این است که بر خلاف کرم های ضد آفتاب شیمیایی اجازه عبور به اندازه نور خورشید را می دهند نه اینکه پوست را از نور خورشید محروم کنند .

این ضد آفتاب های طبیعی باعث می شوند که به مرور زمان بدن با کمبود ویتامین d  مواجه نشده و نور خورشید به اندازه وارد بدن شود .

  • مزیت دوم این ضد آفتاب های طبیعی عدم ضرر جسمی به پوست است . به دلیل اینکه در این کرم ها از روغن های گیاهی و طبیعی استفاده می شود هیچ گونه عوارضی برای بدن ندارند .
  • به دلیل ساخته شدن از مواد و روغن های گیاهی طبیعی به راحتی می توان آنها را در منزل تهیه نمود .
  • در کنار بدن به دلیل مواد گیاهی و طبیعی بکار رفته در آن ها برای محیط زیست هم هیچ گونه ضرری ندارند .

و اما معایب …

البته شاید نشود به عنوان معایب از این موارد نام برد . اما گفتن آن با هر لفظی خالی از لطف نیست .

  • اگر به دنبال یک ضد آفتاب با spf بالا هستید بهتر است خیلی به دنبال این کرم های ضد آفتاب طبیعی نباشید . چرا که این کرم ها پایه طبیعی دارند و قرار نیست کل نور خورشید را برای پوست شما حرام کنند !

(البته هشدار این هشدار را هم جدی بگیرید که استفاده از ضد آفتاب های با اس پی اف بالا به دلیل عدم عبور نور مفید خورشید به مرور بدن شما را کمبود ویتامین D  مواجه خواهد کرد .)

  • استفاده از روغن های طبیعی در این کرم های ضد آفتاب طبیعی باعث شده است که افرادی که پوست چرب دارند با احتیاط بیشتری و چه بهتر که با مشورت پزشک و اطلاع از ترکیبات محصول آن را استفاده کنند .

البته خبر خوب اینکه امروزه محققان طب سنتی به فرمولی دست یافته اند که کرم های ضد آفتاب ساخته شده از آن برای انواع پوست مناسب است .

ضد آفتاب طبیعی از نظر اساتید طب سنتی – اسلامی

در این میان اما اساتید مطرح طب سنتی اسلامی به جز کرم های ضد آفتابی در بالا گفته شد در مورد ضد آفتاب ها نظرات مختلفی دارند که به بیان هر کدام از آنها می پردازیم .

ضد آفتاب طبیعی دکتر روازاده

ضماد نور

از نظر دکتر روازاده محصولی که در کنار خواص دیگر خاصیت ضد آفتاب نیز دارد محصول “ضماد نور” است که می شود آن را از سایت عطارخونه تهیه نمود .

در این سایت در مورد خواص “ضماد نور” آمده است :

“ضماد نور تشکیل شده از چربی مخصوص، گرد روی و… موارد مصرف تیرگی پوست صورت، لک صورت، شاداب کننده پوست، محافظ پوست، مرطوب کننده، ضد آفتاب. منع مصرف استفاده زمان خواب ممنوع است. مزاج آن سرد و خشک است.وزن این محصول با بسته بندی حدود 38 گرم میباشد.”

ضد آفتاب طبیعی حاج آقا تبریزیان

در سایت منتسب به ایشان به نام اسلام دارو یک ضد آفتاب طبیعی معرفی می شود که در مورد خواص آن این گونه آمده است :

“این کرم دستساز ،گیاهی و طبیعی می باشد . هیچ ضرری برای پوست ایجاد نمیکند.

مصرف این کرم با رضایت بسیار بالایی به همراه داشته است . از ویژگی های این کرم ضد آفتاب طبیعی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

کمی پوشانندگی هم دارد

پوست را یک دست میکند

حفاظت از پوست در برابر اشعه های UVB و UVA

آبرسان و مرطوب کننده پوست می باشد

دارای ویتامین های Eو C

مقاوم در مقابل نور طولانی مدت”

علاوه بر آن ایشان در فایل صوتی زیر دو توصیه برای محافظت پوست صورت از نور شدید خورشید می کنند که شنیدن آن خالی از لطف نیست .

ضد آفتاب طبیعی دکتر خیراندیش

نظر استاد خیراندیش برای کرم ضد آفتاب “کرم ضد آفتاب رحیق” است که در سایت خودشان به نام استاد خیراندیش ارائه شده و در مورد خواص آن آمده است :

“مناسب جهت
ترمیم کننده پوست
ضد سرطان
ضد اشعه های مضر”

این بود نظر سه تن از اساتید حوزه طب اسلامی ایرانی در مورد ضد آفتاب طبیعی بیان شده بود .

و در پایان …

یک جایگزین طبیعی برای کرم ضد آفتاب

ببینید ! ما چه بخواهیم چه نخواهیم نور خورشید اگر به اندازه باشد برای پوست و بدن ما بسیار مفید است . اما باید به اندازه باشد . متاسفانه ترکیبات ضد آفتاب های شیمیایی به گونه ایست که فعل و انفعالات آن ها روی پوست نه تنها باعث عوارض روی پوست می شود بلکه حدود 90 درصد نور خورشید را هم منعکس می کند و همین موضوع باعث می شود که به مرور زمان پوست و بدن فقر ویتامین D پیدا کند .

از طرفی ضد آفتاب های طبیعی و گیاهی با محافظت ملایمی که از پوست انجام می دهند مقدار مورد نیاز از نور خورشید را برای بدن تامین می کنند و مقدار مضر آن را منعکس کرده و از این طریق از آسیب به پوست جلو گیری می کنند .

همچنین این کرم های طبیعی به دلیل ترکیبات کاملا طبیعی و گیاهی آنها هیچ گونه ضرر و عوارضی برای پوست ندارند .

سایت banoosun مفتخر است در راستای رسالت خویش بهترین لوازم آرایشی – بهداشتی طبیعی را به شما کاربران محترم ارائه و معرفی کند .

شما در این سایت برای خرید لوازم آرایشی طبیعی مانند کرم پودر طبیعی ، کرم بوتاکس طبیعی ، ریمل گیاهی اصل ، کرم جوانساز طبیعی و … و همچنین محصولات بهداشتی طبیعی مانند انواع صابون طبیعی از جمله صابون شیر و عسل ، صابون قهوه ، صابون اسطوخودوس و … هیچ گونه زحمتی نخواهید داشت و به راحتی می توانید آنها را تهیه کنید.

همچنین خرید عطر طبیعی مانند عطر طبیعی یاس رازقی ، عطر طبیعی نرگس و عطر طبیعی گل مریم از دیگر خدمات این سایت می باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.